П`ятниця, 18.07.2025, 01:06
Вітаю Вас Гість | RSS

Категорії розділу
Полезные ссылки
Розробка уроків
[26.11.2013][Розробка уроків]
Тема. Вправи на використання прикметників у мовленні. (0)
[08.11.2013][Розробка уроків]
Розглянути всі варіанти складу числа 7, вчити складат розв’язувати й записувати приклад на додавання в межах 7 (0)
[08.11.2013][Розробка уроків]
Передавання простих форм в об’ємі. Ліплення природної форми за зразком. Правила роботи з пластиліном. Тематичне завдання «Сімейка грибів». (0)
[26.11.2013][Розробка уроків]
Тема. Від зими – до весни. (0)
[08.11.2013][Розробка уроків]
Звук [а], буква «о». звуко-буквенний аналіз слів зі звуком [о]. звукове моделювання. Письмо елементів та малої літери «о». (0)
[08.11.2013][Розробка уроків]
Тема уроку: Україна – наш спільний дім. (0)
[26.11.2013][Розробка уроків]
Тема. Корисні звички у спілкуванні з однолітками, дорослими людьми, членами своєї родини. (6)
[08.11.2013][Розробка уроків]
Згинання і складання паперу. Раціональне використання паперу. Послідовність дій під час згинання паперу. (0)
[26.11.2013][Додатки]
ДОДАТКИ (0)
[08.11.2013][Розробка уроків]
Тема Здоров’я і настрій. (0)
[26.11.2013][Розробка уроків]
Тема. Множення багатоцифрових чисел на трицифрові. Задачі на рух. (0)
[26.11.2013][Розробка уроків]
Тема. Вода у природі. Властивості води. (0)

Каталог статей

Головна » Статті » Розробка уроків

Тема. Вода у природі. Властивості води.

Тема. Вода у природі. Властивості води.

Мета. Формувати уявлення учнів про воду, про зміни стану води. Удосконалювати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки у природі на основі власних спостережень. Навчати бачити суперечливі властивості предметів. Стимулювати творчу уяву учнів. Користуючись методом фокальних об'єктів, залучати учнів до пошуку цікавих думок, прагнення знайти відповіді на проблемні запитання.

Розвивати логічне мислення, мовлення, спостережливість. Виховувати інтерес до вивчення природи рідного краю.

Обладнання. Глобус, грамзапис, таблиці, про різні водойми, воду в різних станах, стенди для дослідів, матеріали.

Тип уроку. Урок засвоєння знань.

Форма проведення. Телевізійне ток-шоу.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

Сьогодні наш урок, як подих

Нехай краплиною впаде

У море справ, турбот народних

Нехай до звершень мрія нас веде.

Сьогодні у нас незвичайний телеурок. З вами ваша ведуча Валентина Володимирівна.

Ми раді бачити Вас дорогі гості-учителі у нас на уроці в першому Б. В ефірі на каналі 1 + 1 програма «У світі природи». Сьогодні у рубриці програми:

1. Прогноз погоди на сьогодні інтелектуальна гра «Синоптик».

2. Мозковий штурм.

3. Анонс.

4. Новини.

5. Фізпауза.

6. Реклама.

7. Хімічна лабораторія «Буль-буль».

8. Казка «Вода-мандрівниця».

9. Поетична крамничка.

10. Таємничий світ природи.

II. Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку.

Анонс

«Що це таке:

Пливе і ллється,

часом на камінь дереться.

Як немає - все висихає.

Звірі і птахи помирають?» (Вода).

Ви, мабуть, здогадалися, що сьогодні головна тема нашої програми - вода, (річка, озеро, море, снігові замети, хмарне небо, туман, іній, трава росяна). Більшу частину поверхні Землі займає вода. У повітрі також є вода.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Де немає води, там немає життя.

Наша планета - Земля зображена на глобусі блакитним, жовтим, коричневим, зеленим кольорами. Блакитним кольором — вода, а іншими кольорами - суша.

Чого більше на Землі? (води)

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Вода — це прозора безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах і в чистому вигляді не має запаху та смаку.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Переливання води з однієї склянки в іншу. Який стан має вода?

2. Подивіться на лід (сніг) і постукайте по льоду. Який стан має сніг, лід?

3. Вода кипить. Що ви бачите? (пара — це вода в газоподібному стані).

Висновок: вода буває у рідкому, твердому і газоподібному стані.

Розвиток творчої уяви. Вміння знаходити суперечливі якості в одному об'єкті «вода».

Групова робота

Клас поділено на три групи «Сніжинка», «Краплинка», «Хмаринка». В нас на телебаченні виникла проблема. «Вода — це добре чи погано?»

Вода - це добре.

Вода - це врожай на городах, садах, полях.

Після дощу свіже повітря.

Можна пускати кораблики на воду.

Вода потрібна людям і тваринам.

Мінеральна вода лікує людей.

Водою миємось, у воді перемо одяг.

По воді пливуть човни, кораблі.

На воді будують електростанції.

Водою гасять пожежі.

Вода - погано.

У воді можна потонути.

Коли багато випадає дощів, рослини можуть загинути.

Коли мокро, мама не пускає надвір гратися, щоб не захворіти.

Можна забруднити одяг, взуття.

Коли їсти лід, сніг, можна застудити горло.

VІ. Осмислення нових знань, умінь.

Пошук цікавих думок про воду. Генерація нових цікавих думок за допомогою методу фокальних об'єктів.

а) об'єкт «Вода»

б) випадкові об'єкти: цвях, кішка, хмара.

в) перелік якостей та властивостей об'єктів

Загадки. 1. Маю шляпку і довгу ніжку,

Молотка боюся трішки,

Бо як зробить він «тук-тук»

Видно мій лиш капелюх, (цвях)

2. Гострі кігті має –

В подушки ховає

Спить усе на ліжках,

А зоветься... (кішка)

3. Вона на небі проживає,

На землю сльози проливає.

І замислилась Надійка.

- Хто ж вона, ота «плаксійка»? (хмара)

Цвях Кішка Хмара

колючий пухнаста плаксива

твердий сердита загадкова

гострий лагідна дивна

Коли ми легенько помахаємо зошитом біля обличчя, то відчуємо вітерець - це рух повітря.

— Хто не може жити без повітря?

Без повітря не можуть жити ні люди, ті тварини, ні рослини, бо вони дихають повітрям.

Вода — це прозора безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах і в чистому вигляді не має запаху та смаку.

VІІ. Закріплення, систематизація, узагальнення.

Переносимо ці властивості на об'єкт «Вода»

Вода - колюча. Взимку буває так: сніг не йшов, а дерева білі, їх вкрив колючий іній. Це замерзла водяна пара осіла на дерева.

Вода - тверда. Коли взимку мороз, вода на річці замерзає. По ній можна ходити, як по мосту.

Вода - гостра. Бурулька висить, як прозорий гострий цвях.

Вода - пухнаста. Сніг — це теж вода. Свіжий сніжок пухнастий, як біла кішка.

Вода - сердита. Коли на річці льодохід, вода скаженіє, реве, гуркоче.

Вода - лагідна. Влітку вода у річці тепленька, вона так лагідно лоскоче пестить нас.

Вода - плаксива. Коли восени, влітку йде дощ.

Вода - загадкова. Ми були з татом у бані. А там на стелі краплинки. Цікаво, звідки вони беруться?

Вода - дивна. Взимку ми видихаємо водяну пару і бачимо туман.

Фізична пауза. Реклама.

Вода потрібна тваринам, рослинам, людині. Більшу частину тіла становить вода. Вона входить до складу крові. Випаровується із поверхні шкіри, вода регулює температуру тіла. Вода потрібна для виведення шкідливих речовин. Велике значення має вода і для тварин. Для деяких тварин, вода є місцем проживання. Без води не можуть жити рослини.

Проведення дослідів.

Хімічна лабораторія «Буль-буль».

Зараз ми дізнаємось про властивості води, проведемо досліди. Досліди по групах.

Добавляють речовини.

1 гр. - цукор

2 гр. - цвях

3 гр. - олія

4 гр. - пісок

5 гр. - сіль

6 гр. - крейда

Діти роблять висновок в кожній групі. Підводять підсумок. Вода розчинник, але не всі речовини вона може розчинити.

VIII. Контрольно-коригувальний етап.

Вода-мандрівниця. Казка.

У високому холодному небі народилася біленька сніжинка. Вона довго кружляла у веселому танку і нарешті опустилась на землю. Там лежало ще багато сніжинок, схожих на неї.

Що ви тут робите? – спитала їх сніжинка.

Ми прикриваємо землю від тріскучого морозу. Сніжинка разом із подружками почала оберігати матінку-земельку.

Та ось пригріло ясне сонечко. Потемніла сніжинка, а згодом перетворилась на краплинку води, яка влилась в бурхливий струмочок і потекла до річки. А сонечко припікало все дужче і дужче.

І ось одного разу краплинка вистрибнула із річки, перетворилась на невидиму пару і стала підніматися все вище і вище, їй було весело. Вона з захопленням розглядала з висоти голубу річку, зелені луги, темні ліси, безмежні поля.

Нарешті краплинка потрапила до країни Хмар. Там вона зустрілася із своїми сестричками, з якими поділилася враженнями від побаченого.

Гнав вітер хмари по синьому небу, і одного разу вони випали на землю рясним дощем. Краплинка з цікавістю стала оглядати все навколо.

- Дякую тобі, люба, - почула краплинка лагідний голос. Зимою ти мене гріла, а сьогодні напоїла досхочу. Бо я без тебе вже потріскалася.

Впізнала краплинка матусю-земельку, ніжно пригорнулася до неї і поцілувала.

Чарівна криниця

А зараз ми поп'ємо водички із поетичної кринички.

1. Доберіть влучні слова для уславлення краси та значущості води.

Розляглася земля неозора, а найкраща вода ... (прозора).

На землі калинове намисто, а найкраща вода ... (чиста)

Тут діброва шумить невмируща, а найкраща вода ... (цілюща)

Ось і день проминув. Ніч коротка, а найкраща вода ... (солодка)

2. Читання віршів.

Хлюпоче синя річка

– Ой річка, ой ріка!

Юрба нас невеличка

Зате ж бо гомінка!

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

Тиша в морі... ледве-ледве

Колихає море хвилі;

Не колишуться од вітру

На човнах вітрила білі.

Кому потрібна вода?

Робота з підручником.

Подивіться на малюнки і скажіть, кому потрібна вода? Вода потрібна тваринам, рослинам, людині.

Таємничий світ природи.

Шанування води.

1 група «Хмаринки»

- Вода свята. Вона береться із землі. До води народ ставиться з повагою і вважає за гріх говорити на воду лайливі слова. Вода — символ здоров'я, її використовують у замовленнях і заклинаннях.

— Святять воду, щоб душу очистити від гріхів. І водою святять усі двори і сараї, щоб вигнати нечистого з двору. Свячена вода вживається як ліки при всіх хворобах.

- Кажуть, що не можна увечері води виливати тому що, коли виллєш і вступиш у цю воду, то будеш хворий.

2 група «Краплинки».

Поради Краплинки.

Навчися чистити зуби так, щоб даремно не витрачати воду. Відразу налий у склянку воду і закрий кран. А вже потім чисти зуби і полощи рота. Бережіть воду.

3 група «Сніжинки».

Вода лилася з крана невпинною цівкою. —Хто це тут порядкував? - - суворо запитала Ніна. —То я руки мив, - - почервонів Микола. А кран чого не закрутив? —А хіба що? Вода ж ледь-ледь цідиться.

—Ледь-ледь, а кухлик за хвилину повний. До вечора ціле озеро натекло б.

Де не взявся Гаврик. Він облизнувся, бо дуже хотілося пити. Ми­кола вилив воду з кухлика в мисочку. І Гаврик, помахуючи хвостом, за­ходився пити.

Тим часом кухлик наповнився знову. Микола полив на підвіконні квіти. Листочки примулки розправились й посвіжішали.

Усім, усім потрібна вода, сказала повчально Ніна. І людям, і птахам, і тваринам. І рослинам. А візьмемо машини. Автомобіль без неї не обійдеться. Трактор також:. І заводи й фабрики без води не працюватимуть.

Я все зрозумів, сказав Микола й міцно закрутив кран, щоб во­ди даремно не витекло ні краплини.

ІX. Підсумок уроку.

Вставити потрібні слова.

Вода буває у ... станах

Коли холодна вода...

Вода... сіль і цукор

Сонце ... воду з калюж, річок, озер.

Бесіда.

Що вас найбільше зацікавило на уроці? Що нового дізналися?

Ось і підійшла до кінця наша програма «У світі природи». До зустрічі на каналі 1 + 1. Спасибі за увагу. На все добре.

X. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

Підібрати загадки, прислів’я, вірші про воду.

Категорія: Розробка уроків | Додав: Володимирівна (26.11.2013)
Переглядів: 1736 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Міні-чат
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 3
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2025
Зробити безкоштовний сайт з uCoz